All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Outdoor HD LCD Rugged Tablet PC Windows10 8000mAh Battery PCAP All In One 10.1 Inch
Product Details
| Resolution | 1280x800 | Screen Size | 10.1'' |
|---|---|---|---|
| CPU | Intel® Celeron® Processor N5100 | Products Status | Stock |
| OS | Windows 10/11 | Application | Outdoor |
| Color | Black | Warranty | 2 Years |
Product Description
![]()
![]()
![]()
10.1 inch Rugged Tablet PC
Specification Parameter
| Basic parameters | |
| Dimension | 274.9 x 188.7 x 23.1mm |
| Weight | device unit 1140g |
| Device Color | black |
| LCD | 10.1 inch IPS 16:10, 800x1280, 700nits |
| Touch Pane | 110 point G+G capacitive touch screen Corning® Gorilla® Glass |
| Camera | Front 2.0MP Rear 5.0MP |
| I/O |
USB 3.0 Type-A x 1, USB Type-C x 1, SIM Card, TF Card (Three in one card holder), HDMI 1.4a x 1, 12pins Pogo Pin x 1, Φ3.5mm standard earphone jack x 1 |
| Power | AC100V ~ 240V, 50Hz/60Hz, Output DC 19V/3.42A (Support power supply without battery adapter) |
| Communication | |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G/5.8G) |
| Bluetooth | BT4.2 |
| 4G | LTE FDD: B1/B3/B7/B8/B20, LTE-TDD: B40 WCDMA: B1/B5/B8, GSM: B3/B8 |
| GNSS | Built-in, GPS, Glonass, Beidou, and Single Beidou |
| Performance parameter | |
| CPU | Intel® Celeron® Processor N5100 |
| OS | Windows |
| RAM | 4GB,Optional 8GB |
| ROM | 64GB,Optional 128GB |
| Capacity | 5000mAh/7.6V |
| Type | Removable Li-polymer battery |
| Endurance | 9hrs ( 50% volume sounds, 200 lumens brightness, 1080P HD video display by default ) |
![]()
![]()
Recommended Products

