All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ lcd rugged touch panel pc ] match 248 Products.
true flat touch panel PC capacitive touchscreen industrial 17" all in one PC
| Model Name: | ITD17PPCG1K** |
|---|---|
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
| Screen Diagona: | 17" |
13.3 inch touch panel PC zero bezel true front IP65 on the front panel
| Model Name: | ITD13PPCG1K** |
|---|---|
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
| Screen Diagona: | 15" |
17.3inch Rugged IP66 IP65 Panel PC Industrial Grade LCD Monitor
| Screen Size: | 7"-65" |
|---|---|
| Interface Type: | Resistive Touch, IR Touch, PCAP Touch, AR/AG Protective Glass |
| Warranty: | 2 Years |
1000nits 10.4" Android Industrial Panel Pc XGA Rugged With Trapdoor
| Native Resolution: | 1024 X768 |
|---|---|
| Brightness: | 1000nits |
| Processor: | RK3288, RK3399, Android 8/9/10 |
12.1inch Stainless Rugged Panel PC Full IP67 IP69K Sealed Intel J4125 Windows 11 OS
| CPU: | Intel J4125 |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel Housing 304 Or 316L |
| Screen Diagonal: | 12.1" |
17" Industrial Touch Panel PC DC 12V 1280x1024 With Rugged Steel Housing
| CPU: | Intel J1900/i3/i5/i7/Android |
|---|---|
| Active Are: | 337.92(H)×270.34(V) Mm |
| Screen Diagonal: | 17" |
15" passive cooling chassis durable resistive touch panel PC Intel i3/i5/i7 PoE RS485
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Housing Type: | VESA Mounting, Chassis Mount |
BT5.0 8in Rugged Android Tablet PC Mediatek MT6765 Octa Core WCDMA
| Native Resolution: | 1920x1200 |
|---|---|
| Brightness: | 500nits |
| Processor: | Mediatek MT6765 Octa-Core 2.3GHz |
IP65 front zero bezel 15" pcap touch panel PC with multi 10 touch points
| Size: | 15" |
|---|---|
| Active Area: | 304.128(H)X228.096(V) Mm |
| Resolution: | 1024X768 |
All In One Touch Panel PC 9 - 36V Voltage Power Multi Capacitive Touch Screen
| CPU: | Intel J1900,i3,i5,i7 |
|---|---|
| Voltage Power: | 9-36V |
| Ruggedized Levels: | NEMA 12, NEMA 4, IP52, IP54, IP65 Ratings For Front Panel |

