All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ ip65 industrial lcd touch screen monitor ] match 286 Products.
0.10167x0.305mm Pixel Pitch Stretched Bar LCD Monitor 23.1" Shelf Edge Design
| Size: | 23.1" |
|---|---|
| Active Area: | 585.6(H) X 48.19(V) Mm |
| Resolution: | 1920 X 158 |
17" Industrial Touch Panel PC DC 12V 1280x1024 With Rugged Steel Housing
| CPU: | Intel J1900/i3/i5/i7/Android |
|---|---|
| Active Are: | 337.92(H)×270.34(V) Mm |
| Screen Diagonal: | 17" |
Widescreen 10.1" Touch Panel PC All In One Intel X86 Windows Android
| CPU: | Intel J1900/i3/i5/i7/Android |
|---|---|
| Active Are: | 216.96(H)×135.6(V) Mm |
| MTBF: | 50000Hours |
10.1inch Vehicle use PCAP Freescale Linux Touch Panel PC CAN BUS 4G WIFI GPS DC110V optional
| Housing Material: | Steel Chassis, Aluminum Front Bezel |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Housing Type: | VESA Mounting, Panel Mount, Embedded Mount |
Industrial Grade Outdoor LCD Touchscreen Monitor 86 inches Display High Brightness With Optical Bonding
| Input Port: | HDMI×1, USB×2, RJ45×1, WIFI×1; Other I/O Optional. |
|---|---|
| LCD Panel: | 86'' LCD Panel |
| Power Connector: | 180-264V, 50/60Hz |
Industrial Grade Outdoor LCD Touchscreen Monitor 32 inches Display High Brightness With Optical Bonding
| Input Port: | HDMI×1, USB×2, RJ45×1, WIFI×1; Other I/O Optional. |
|---|---|
| LCD Panel: | 32'' LCD Panel |
| Power Connector: | 110-240V, 50/60Hz |
19" embedded mounting VGA HDMI industrial touchscreen high brightness panel mount monitor for kiosk HMI machine
| Housing Material: | Aluminum, SGCC |
|---|---|
| Outline Dimensions: | 440.0 X 364.0 X 45.0 Mm |
| Power Input: | 12V/3A |
Indoor / Outdoor Panel PC Touchscreen 15” 30 Watt With 10-90% Humidity
| CPU: | Intel J1900/i3/i5/i7/Android |
|---|---|
| Active Are: | 304.13(H)×228.10(V) Mm |
| Screen Diagonal: | 15" |
Industrial Grade Outdoor LCD Touchscreen Monitor 55”Display High Brightness With Optical Bonding
| Input Port: | HDMI INx1, TF Card×1, RJ45×1, USB2.0×2,Headphone Jack |
|---|---|
| LCD Panel: | 55'' LCD Panel |
| Power Connector: | AC110 Or 220V , 50/60Hz |
ITD 27'' Open Frame PCAP LCD Monitor High Brightness High Tni 1920×1080 Industrial Grade for outdoor application, such as outdoor totem, outdoor kiosk, factory automation, military, transportation.
| Ip Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Power Supply: | AC90-132V/180-264V |
| Display Resolution: | 1920×1080 |

