All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ ip65 rated outdoor lcd display ] match 63 Products.
15" high brightness sunlight readable touchscreen chassis panel PC 1000nits LED backlight
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Housing Type: | Chassis Mount, VESA Mount |
55" 1500-5000 nits sunlight readable semi-outdoor shop window display digital signage
| Screen Diagonal: | 55" IPS |
|---|---|
| Resolution: | 1920x1080 |
| Display Active Screen Size: | 1209.6(H)×680.4(V) |
Dual Sided Ultra Thin 3000 Nits Digital Signage Displays
| Screen Diagonal: | 43”,49",55",IPS, M+ (WRGB), High TNi 110℃ |
|---|---|
| Resolution: | 1920x1080 |
| Brightness (cd/m2): | 700 Cd/m2/1500 Cd/m2~5000 Cd/m2 |
55" 5000nits Sunlight Readable Digital Signage 1920x1080
| Screen Diagonal: | 55" IPS |
|---|---|
| Resolution: | 1920x1080 |
| Display Active Screen Size: | 1209.6(H)×680.4(V) |
rugged 7 inch android tablet 1000nits sunlight readable with fingerprint
| LCD: | 7 Inch IPS 16:10, 800x1280, 1000nits |
|---|---|
| Processor: | Qualcomm Snapdragon(OCTA Core), 2.0GHz |
| Touch Panel: | 5 Point G+G Capacitive Touch Screen Corning® Gorilla® Glass |
10.1inch Tough Tablet PC With UHF RFID Reader MIL-STD-810G Certified
| Native Resolution: | 1280x800, 700nits |
|---|---|
| Processor: | Qualcomm(OCTA Core), 2.0GHz |
| Touch Panel: | 10 Point G+G Capacitive Touch Screen Corning® Gorilla® Glass |
Heavy Duty Rugged Tablet PC 10 Inch Li-Polymer Battery 3.7V 10000mAh
| Native Resolution: | 10.1 Inch IPS 16:10, 1920x1200,1280x800 |
|---|---|
| Processor: | Qualcomm(OCTA Core), 2.0GHz |
| Touch Panel: | 10 Point G+G Capacitive Touch Screen Corning® Gorilla® Glass |
10 Inch 350nits PCAP Android Touch Tablet Pc With RFID NFC
| CPU: | RK3288, RK3399, RK3368 |
|---|---|
| Material: | Aluminum Frame And Steel Back Casing |
| Screen Diagonal: | 10.1" |
PCAP Touch Screen Rugged Industrial PC VESA Mount With 10%-90% Humidity
| Housing Material: | Stainless Steel Chassis Or Aluminum Alloy Housing |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Housing Type: | VESA Mount |
High Bright Rugged Panel PC VESA Mount Full IP66 With 10-90% Humidity
| Housing Material: | Stainless Steel Chassis Or Aluminum Alloy Housing |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Housing Type: | VESA Mount |

