All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ rugged industrial lcd monitor ] match 228 Products.
Touch Screen Industrial Monitor 24 Inch LCD 1920x1080 For CNC Machine
| Housing Material: | Steel Chassis And Aluminum Front Bezel With OSD Menu |
|---|---|
| Brightness: | 250nits, 350nnits, 1000nits, 1500nits Optional |
| I/O: | VGA, DVI, HDMI Inputs, USB Port, DC 9-36V Input |
17.3inch Rugged IP66 IP65 Panel PC Industrial Grade LCD Monitor
| Screen Size: | 7"-65" |
|---|---|
| Interface Type: | Resistive Touch, IR Touch, PCAP Touch, AR/AG Protective Glass |
| Warranty: | 2 Years |
21.5" 1000 Nits Brightness Sunlight Viewable Monitor 5ms Response Time
| Native Resolution: | 1920x1080 |
|---|---|
| Brightness: | 1000 Nits |
| Viewing Angle: | 85/85/80/80 |
USB / RS232 Port Rugged Panel Mount Touch Screen Monitor 19" VGA/DVI/HDMI Input
| Inch: | 19 |
|---|---|
| Active Area: | 376.32(H) X 301.06(V) Mm |
| Native Resolution: | 1280x1024 |
Stainless Steel Rugged Panel PC Resistive / Capacitive Touch Screen 17" High Brightness
| View Angels: | 85/85/80/80 |
|---|---|
| IP Rating: | IP65/IP66/IP67 |
| Touch Options: | Capacitive |
Flat Touch Screen Computer Monitor 8" Pcap - Multi Resistive Touch High Bright Optional
| Native Resolution: | 800x600 Or 1024x768 |
|---|---|
| Viewing Angle: | 70/70/50/70 |
| Input Signal Connectors: | VGA,DVI,HDMI |
Multi Touch Display Industrial Panel Mount Monitor 1920*1080 13.3 Inch LED Backlight
| Screen Diagonal: | 13.3 Inch |
|---|---|
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Physical Resolution: | 1920×1080 |
Black Shell Industrial Touch Screen Monitor Low Power For Koisk , 250nits Brightness
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Housing Type: | Open Frame Mount, VESA Mounting |
IP65 Front 86" Industrial Panel Mount Monitor Flat Surface 410 Nits Brightness
| Color: | Black,Silver,golden |
|---|---|
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Resolution: | 3840x 2160 |
Waterproof Sunlight Readable LCD Monitor Stainless Steel 1000 Nits 27 Inch Touch Screen
| Touch Type: | PCAP, IR |
|---|---|
| Waterproof Connector: | HDMI Input, USB Port, AC100-240V Input |
| Housing Type: | Stainless Steel Or Aluminum Alloy |

