All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ high brightness sunlight readable lcd monitor ] match 152 Products.
10.4" 1500nits Rugged stainless steel full IP66/IP67 waterproof touchscreen LCD monitor displays
| Housing Material: | Stainless Steel/Aluminum Alloy Chassis |
|---|---|
| Color: | Silver/Black |
| Housing Type: | VESA Mount |
15.6" Rugged Waterproof IP67 Sunlight Readable Touch Monitor For Fishing
| Features: | Fanless, Noise Free, Optically Bonded, Anti-glare And Anti-UV |
|---|---|
| Failure Rate: | 0.3% |
| Input Singal: | Waterproof HDMI |
21.5" 1000 Nits Brightness Sunlight Viewable Monitor 5ms Response Time
| Native Resolution: | 1920x1080 |
|---|---|
| Brightness: | 1000 Nits |
| Viewing Angle: | 85/85/80/80 |
Sunlight Readable Outdoor Display , Daylight Readable Monitor 19 Inch
| Screen Diagonal: | 19 Inch |
|---|---|
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Physical Resolution: | 1440×900 |
Sunlight Readable Outdoor Display 1000 Cd/M² With True Flat Surface
| Screen Diagonal: | 17" |
|---|---|
| Physical Resolution: | 1280x1024 |
| Brightness: | 1000 Cd/m² |
17" Industrial Panel Mount Monitor With Resistive Pcap IR SAW Touchscreen
| IP Rating: | IP65 On The Front Panel |
|---|---|
| Display Active Screen Size: | 337.92 (H) ×270.34(V) Mm |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
Energy Saving 32'' Open Frame Panel Mount Touch Monitor Widescreen Lcd Monitor
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Name: | 32" High Brightness Open Frame Lcd Monitor |
| Housing Type: | Open Frame Mount, VESA Mounting |
24 Inch Lcd Monitor Industrial Grade Capacitive Multi Touch Screen
| Housing Material: | Steel Chassis With Anti-rust, VESA Mounting |
|---|---|
| Brightness: | 300cd/㎡ |
| I/O: | VGA, HDMI Inputs, USB Port, DC Input |
High Performance Kiosk Open Frame Touch Monitor 1024×768 Resolution
| Display Active Screen Size: | 304.13(H) ×228.10(V) Mm |
|---|---|
| Aspect Ratio: | 4:3 |
| Physical Resolution: | 1024×768 |
1000 Nits 12.1" Widescreen LCD Monitor Sunlight Readable Easy To Install
| Screen Diagonal: | 12.1" |
|---|---|
| Display Active Screen Size: | 261.12(H) ×163.2(V) Mm |
| Aspect Ratio: | 16:10 |

