All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ touch screen monitor tft lcd display ] match 242 Products.
7'' 1024x600 Wall Mount Touch Screen PC ID Recognition For Library
| CPU: | ARM Cortex RK3288 |
|---|---|
| Memory: | DRAM 2GB |
| Storage: | 8G |
Heavy Duty Rugged LCD Monitor Stainless Steel Waterproof Touch Screen IP66 IP67
| Housing Material: | Stainless Steel/Aluminum Alloy Chassis |
|---|---|
| Color: | Silver/Black |
| Housing Type: | VESA Mount/Panel Mount |
7 Inch Panel Mount LCD Monitor With Projected Capacitive Touch Screen
| Screen Diagonal: | 7 Inch |
|---|---|
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Physical Resolution: | 1024×600 |
15" high bright flat bezel panel mount touch screen monitor sunlight readable industrial touchscreen
| IP65: | IP65(for Front Panel Only) |
|---|---|
| Cut-Out Dimensions: | 362.6×283mm |
| Aluminum Front Bezel Thickness: | 3mm(6mm, 10mm Optional) |
17 Inch Panel Mount Touch Screen PC LCD Monitor Anti Shock Control Knob On Front Panel
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Touch Technology: | Projected Capacitive Touch With 10 Touch Points/Resistive Touch |
| Resolution: | 1280 X 1024 |
Slim 8" Touch Screen Waterproof Lcd Monitor Multi 10 Touch Points Aluminum Alloy Casing
| Application: | Indoor |
|---|---|
| MTBF: | 50000 Hours |
| Operating Humidity: | 10%-90% (Non Condensing) |
Outdoor Sunlight Readable Monitor 24 Inch Stainless Steel Display 50000 Hours MTBF
| Touch Type: | PCAP, IR |
|---|---|
| Waterproof Connector: | HDMI Input, USB Port, DC 12V Input |
| Housing Type: | Stainless Steel Or Aluminum Alloy |
8.4'' IP65 Panel PC Solusions TFT High Bright LCD PCAP Touch screen Monitor Screen/Display
| Resolution: | 800 X 600 |
|---|---|
| Panel Type: | TFT |
| Application: | Desktop,Laptop,Indoor Advertising Display,store/market/bank/school/ktv,wall Mount/ Embedded/ Desktop |
11.6'' ” IP65/IP66 Alu-Alloy Monitor with PCAP Touch Solusions TFT High Bright LCD PCAP Touch screen Monitor Screen/Display
| Resolution: | 1920 × 1080 |
|---|---|
| Panel Type: | TFT |
| Application: | Desktop,Laptop,Indoor Advertising Display,store/market/bank/school/ktv,wall Mount/ Embedded/ Desktop |
0.10167x0.305mm Pixel Pitch Stretched Bar LCD Monitor 23.1" Shelf Edge Design
| Size: | 23.1" |
|---|---|
| Active Area: | 585.6(H) X 48.19(V) Mm |
| Resolution: | 1920 X 158 |

