All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ touch screen monitor tft lcd display ] match 239 Products.
Marine Wall Mount Touch Screen PC 1000 Nits Brightness Projected Capacitive Touch
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Touch Technology: | Projected Capacitive Touch With 10 Touch Points/Resistive Touch |
| Resolution: | 1024X768 |
AIO Panel Mount Touch Screen PC 8” Rugged Tablet PC Supporting 24/7 Running
| Model Name: | ITD08PPCT5K** |
|---|---|
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
| Touch Technology: | Projected Capacitive Touch With 10 Touch Points |
15" high brightness sunlight readable touchscreen chassis monitor display 1000nits LED backlight
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Housing Type: | Chassis Mount, VESA Mount |
19" sunlight readable all weather rugged LCD monitor with multi PCAP touch HDMI input 9-36V DC input option
| Housing Material: | Stainless Steel/Aluminum Alloy Chassis |
|---|---|
| Color: | Silver/Black |
| Housing Type: | VESA Mount |
12.1" Sunlight Readable LCD Monitor Capacitive Touch Flat Zero Bezel VGA/HDMI Video Input
| Physical Resolution: | 1280×800 |
|---|---|
| Brightness: | 1000 Cd/m² |
| Operating Temperature Range: | -10~60°C (-20~70°C Optional) |
Open frame monitor 19" high brightness sunlight readable LCD monitor
| Brightness: | 1000 Cd/m2 |
|---|---|
| Physical Resolution: | 1280X1024 |
| MTBF: | 50000Hours |
IP65 Front Panel Sunlight Readable LCD Monitor VGA / DVI / HDMI Input
| Physical Resolution: | 800×600(1024×768 Optional) |
|---|---|
| Brightness: | 1000 Cd/m² |
| Operating Temperature Range: | -10~60°C (-20~70°C Optional) |
17" Industrial Panel Mount Monitor With Resistive Pcap IR SAW Touchscreen
| IP Rating: | IP65 On The Front Panel |
|---|---|
| Display Active Screen Size: | 337.92 (H) ×270.34(V) Mm |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
Aluminum Front Bezel Sunlight Readable LCD Monitor VGA / DVI / HDMI Input
| IP Rating: | IP65 On The Front Panel |
|---|---|
| Display Active Screen Size: | 376.3 (H) ×301.1(V) Mm |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
High Bright Touchscreen Sunlight Readable LCD Monitor 12.1" Widescreen Open Frame
| Physical Resolution: | 1280×800 |
|---|---|
| Brightness: | 1000 Cd/m² |
| Operating Temperature Range: | -10~60°C (-20~70°C Optional) |

