All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ 12 1 pcap touch monitor ] match 157 Products.
HDMI 10.4" 300nits VESA Mount Touch Monitor For Automation
| Inch: | 7" To 86" |
|---|---|
| Resolution: | 1024 X 768 To 1920x1080 |
| Backlight: | LED |
13.3" Flat Panel LCD Monitor 1920×1080 PCAP Touch Display For Kiosks
| Housing Material: | Aluminum Chassis , Flat Surface, Flange Design |
|---|---|
| Color: | Black Or Silver |
| Mounting Type: | Flush Rear Mounting, VESA Mounting |
Aluminum Alloy Pure Flat Bezel IP65 Front Resistive Pcap Touch Industrial PC Panel Mounted PC
| Native Resolution: | 1920*1080 |
|---|---|
| Brightness: | 250nits,1000 Nits |
| Viewing Angle: | 89/89/89/89 |
High Resolution Multi Touch Panel PC , Industrial All In One PC 12.1” 33.9W Power
| CPU: | Intel J1900/i3/i5/i7/Android |
|---|---|
| Active Are: | 246.0(H)×184.5(V)mm |
| Operating Temperature: | -10~60℃(-20~70℃ Optional) |
PCAP Touch Panel PC 15 Inch Computer Intel I3/I5/I7 With RFID Reader / Face Recognition
| IP Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Touch Technology: | Projected Capacitive Touch With 10 Touch Points |
| Aspect Ratio: | 4:3 |
12.1 Inch PCAP/PCT Touch Panel Computer Windows 7/10 PC With Thermal Printer And Proximity Reader
| CPU: | Intel J1900, Intel I3/i5/i7 Optional |
|---|---|
| Memory: | DRAM 4GB |
| Storage: | 64G SSD |
IP65 PCAP 25W 18.5" VGA Zero Bezel Touch Monitor
| Resolution: | 1366x768 |
|---|---|
| Weight(N.W/G.W): | 4.95Kg / 6.9Kg (Approx.) |
| Packing Dimension: | 500(W) ×440(H)×140(D)mm |
Industrial Tablet Touch Panel PC 12.1" Android AIOARM3288 Pcap Resistive Touchsreen
| Glass Surface: | TFT |
|---|---|
| CPU: | ARM Quad Core RK3288,Main CPU Frequency:1.8GHz |
| OS: | Android 5.1/6.0 |
1024x768 12.1 Inch Open Frame Lcd Monitor FCC VGA For All Kiosks
| Native Resolution: | 1024x768 |
|---|---|
| Brightness: | 350nits, 500 ,1000nits, 1500nits Optional |
| Touch Panel: | Capacitive, Resistive Touch, IR Touch, SAW |
1.8GHz 10.1” Android Tablet PC , Industrial Grade Touch Monitor PC Aluminum Flat Bezel AIO
| Aspect Ratio: | 16:9 |
|---|---|
| Video Decoder: | 4K VP8 And 4K 10bits H265/H264 |
| Media Format: | Supports RMVB,FLV,MPEG1/2/4,AVI,WMV,MOV,MP4,TS,etc |

