All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ high brightness sunlight readable lcd monitor ] match 152 Products.
DVI 350nits 15in Industrial Touch Screen Monitor For Automation
| Size: | 15" |
|---|---|
| Contrast: | 700:1 |
| Viewing Angles: | 80/80/70/70 |
1280x800 RS232 Open Frame Lcd Display 12.1" 1000nits industrial
| Native Resolution: | 1280x800 |
|---|---|
| Brightness: | 350nits, 500 ,1000nits Optional |
| Touch Panel: | Capacitive, Resistive Touch, IR Touch, SAW |
ITD 27'' Open Frame PCAP LCD Monitor High Brightness High Tni 1920×1080 Industrial Grade for outdoor application, such as outdoor totem, outdoor kiosk, factory automation, military, transportation.
| Ip Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Power Supply: | AC90-132V/180-264V |
| Display Resolution: | 1920×1080 |
ITD 32'' Open Frame PCAP LCD Monitor High Brightness High Tni 1920×1080 Industrial Grade for outdoor application, such as outdoor totem, outdoor kiosk, factory automation, military, transportation.
| Ip Rating: | IP65 Front Panel |
|---|---|
| Power Supply: | AC90-132V/180-264V |
| Display Resolution: | 1920×1080 |
1500nits 17in Embedded Capacitive Touch Monitor VESA Mounting
| Size: | 17" |
|---|---|
| Contrast: | 1000:1 |
| Viewing Angles: | 85/85/80/80 |
PCAP 1500nits Touch Screen Industrial Monitor 1280x1024
| Size: | 19" |
|---|---|
| Contrast: | 1000:1 |
| Viewing Angles: | 85/85/80/80 |
Industrial Lcd Screen Touch Monitor 17 Inch DC9-36V Input For Automation
| Housing Material: | Steel Chassis And Aluminum Front Bezel |
|---|---|
| Brightness: | 250nits, 350nnits, 1000nits, 1500nits Optional |
| I/O: | VGA, DVI, HDMI Inputs, USB Port, DC 9-36V Input |
3840×2160 UHD Open Frame Lcd Display Monitor 75 Inch With IR Touch Optional
| Housing Material: | Steel Chassis |
|---|---|
| Lifespan: | LED Backlight With 60000H |
| Housing Type: | Open Frame Side Mount, VESA Mounting |
ITD Industrial LCD Open Frame Monitor Screen Display Solutions
| Screen Size: | 7.5'' |
|---|---|
| Resolution: | 800 X 480 |
| Pixel Pitch: | 0.069(H) X 0.207(V)mm |
25W 15" 350nits Touch Screen Panel Monitor For Transportation
| Size: | 15" |
|---|---|
| Contrast: | 700:1 |
| Viewing Angles: | 80/80/70/70 |

