All Products
-
Industrial LCD Monitor
-
Touch Panel PC
-
Industrial Touch Screen Monitor
-
Industrial Panel Mount Monitor
-
Android Panel PC
-
Rugged Panel PC
-
Sunlight Readable LCD Monitor
-
Open Frame LCD Monitor
-
IP65 Panel PC
-
Rugged LCD Monitor
-
Stretched Bar LCD Monitor
-
Outdoor LCD Display
-
Rugged Tablet PC
-
Digital Signage Displays
-
Embedded Industrial PC
-
FrancoisITD is a good manufacturer, responsive, before and after sales service, ready to help, anyway good design, impressive flat screens, reliable products. -
MarceloITD is a pleasure to work with and a valued strategic partner. Their team (Jessie) is very responsive and quick to react if we ever need help to support our own customers or work on updates together. The products are top and the service is the best across many industries. We are looking forward to doing more business together! -
LensonITD has provided us a wide range of configurations of industrial touchscreen, monitor and embedded computer products both in large and small quantities. We have installed many units in industrial manufacturing environments and have proven exceptional reliability. ITD has been prompt in order processing and delivery.
Keywords [ rugged all in one pc ] match 339 Products.
10.1 Inch Industrial Rugged Tablet PC Windows 10 With Fingerprint
| Native Resolution: | 1920x1200, 700nits |
|---|---|
| Processor: | Intel® Celeron® Processor N5105 |
| Touch Panel: | 10 Point G+G Capacitive Touch Screen |
10 Inch Rugged Tablet PC Windows 10 Intel I7-8550U aluminum casing With GPS 4G
| Native Resolution: | 10.1 Inch IPS 16:10,1200×1920,400nits |
|---|---|
| Processor: | Intel® Core™ I5-8250U/i7-8550U |
| Touch Panel: | 5 Point G+G Capacitive Touch Screen |
Motion Rugged Waterproof Tablet PC 12.2 Inch 8hrs Endurance
| Native Resolution: | 12.2 Inch IPS 16:10, 1920x1200, 280nits |
|---|---|
| Processor: | Intel Atom X5 Z8350 |
| Touch Panel: | 10 Point G+G Capacitive Touch Screen Corning® Gorilla® Glass |
Heavy Duty Tough Motion Rugged Tablet PC 10.1 Inch RS232 USB Type C Port
| Native Resolution: | 10.1 Inch IPS 16:10, 800x1280/1200x1920 |
|---|---|
| Processor: | Intel Atom X5 Z8350 |
| Touch Panel: | 10 Point G+G Capacitive Touch Screen Corning® Gorilla® Glass |
15.6" Rugged Stainless Steel Industrial Panel PC For Outdoor Use
| CPU: | Intel J1900/J4125/J6412, Inte I3/i5/i7 Optional |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel Housing 304, 316L |
| Screen Diagonal: | 15.6" |
17" IP69k Rugged Touch Screen PC Rating Stainless Steel Enclosure
| CPU: | Intel J1900/J4125/J6412, Inte I3/i5/i7 Optional |
|---|---|
| Material: | Stainless Steel Housing 304, 316L |
| Screen Diagonal: | 17" |
Panel Mount DC12V HMI 21.5inch Widescreen TFT LCD Touch Display Rugged Panel PC
| Material: | Metal Aluminum |
|---|---|
| Brightness: | 250cd/m2 |
| CPU: | Intel J1900,i3,i5,i7,Android |
BT5.0 8in Rugged Android Tablet PC Mediatek MT6765 Octa Core WCDMA
| Native Resolution: | 1920x1200 |
|---|---|
| Brightness: | 500nits |
| Processor: | Mediatek MT6765 Octa-Core 2.3GHz |
PCAP 1280x800 Rugged Touch Screen Pc MIL-STD-810G With Barcode Scanner
| Native Resolution: | 1280x800 1920*1200 Optional |
|---|---|
| Brightness: | 450nits, Sunlight Readable Optional |
| Processor: | Intel Cherry-Trail Z8350 Quad Core |
Rugged Waterproof Box Android PC industrial MINI PC rugged embedded computer
| OS Support: | ARM Quad Core RK3566, Cortex-A55 |
|---|---|
| GPU: | Mali-G52-2EE High Performance |
| Chipset: | Rockchip |

